Blog Layout

Saules paneļu uzstādīšana – videi un maciņam draudzīgi

2024. gada 21. marts

Ar katru dienu aizvien vairāk aizdomājamies par to, kā dzīvot videi draudzīgi, kā samazināt mūsu atstāto piesārņojumu un pēc iespējas vairāk izmantot dabas sniegtos resursus, lai atvieglotu mūsu ikdienu. Apsverot visu iepriekš minēto, nereti cilvēki nonāk pie idejas par saules paneļu uzstādīšanu. Viennozīmīgi, šī ir lieta, kas prasa kārtīgas pārdomas un svarīga loma tajā noteikti ir arī izmaksām. Saules paneļu uzstādīšana prasa ieguldījumus, tomēr labā ziņa ir tā, ka šādam projektam iespējams gūt finansiālu atbalstu. 


Samazini izmaksas – piesakies kādai no atbalsta programmām!

Atbalsta programmas iedzīvotājiem šobrīd piedāvā trīs institūcijas – Klimata un enerģētikas ministrija, Ekonomikas ministrija un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija. Šīs atbalsta programmas nav vienādas, un atšķiras to nosacījumi, līdz ar to, lai izvērtētu, kurai programmai pieteikties, būtu jāizpēta atbalsta programmu nosacījumi, pieejamie atbalsta veidi un maksimālais granta apjoms.


Jāatceras, ka šobrīd spēkā esošie nosacījumi var mainīties ļoti strauji, tomēr katrai atbalsta programmai norādīts termiņš – svarīgi tajā iekļauties, lai atbilstu visām spēkā esošajām prasībām. Šobrīd atbalstu saules paneļu uzstādīšanai var gūt arī ekspluatācijā vēl nenodotas mājas, tomēr ir svarīgi, lai gan mājoklis, gan saules paneļi, ko plānojat uzstādīt, atbilst atbalsta programmu nosacījumiem. 


Seko līdzi izmaiņām noteikumos un atbalsta programmās!

Augstā saules paneļu uzstādīšanas pieprasījuma dēļ bieži vien sastopamies ar izmaiņām dažādos noteikumos. Tuvākās nozīmīgās izmaiņas šobrīd mūs sagaida no 2024. gada 1. maija, kad stāsies spēkā grozījumi elektroenerģijas tirdzniecības un lietošanas noteikumos, kas paredz, ka no šā gada 1. maija Latvijā sāks darboties jauna sistēma mājsaimniecībām, kas ražo elektroenerģiju pašpatēriņam no atjaunojamajiem resursiem, piemēram, uzstādot saules paneļus un pārpalikumu nododot elektroenerģijas tirgotājam. Mājsaimniecības, kuras jau ir uzstādījušas saules paneļus un šobrīd izmanto esošo sistēmu (neto uzskaite), šo sistēmu varēs izmantot līdz 2029. gada 28. februārim, bet tie, kuri saules paneļu uzstādi vēl tikai plāno, esošajai sistēmai varēs pieslēgties līdz šā gada 30. aprīlim. Uzstādot saules paneļus pēc norādītā datuma, mājsaimniecībām būs iespēja izmantot tikai jauno sistēmu. 


Šobrīd mājsaimniecības visvairāk enerģiju ražo tieši vasaras mēnešos, enerģijas pārpalikumu uzglabājot un izmantojot ziemas mēnešos. Pēc jaunās sistēmas nosacījumiem, mājsaimniecības uzkrāto pārpalikumu varēs nodot tirgotājiem, kuri šo pārpalikumu uzglabās “virtuālajā makā”. Jaunās sistēmas ieguvumi – turpmāk šo norēķinu sistēmu varēs izmantot arī uzņēmumi; saražoto elektroenerģiju varēs izmantot vairākos lietotāju objektos, kā arī saules paneļu jaudu varēs palielināt līdz pat 999,999 kilovatiem (kW) līdzšinējo 11,1 kW vietā.


Viedokļi par to, kura sistēma ir labāka, atšķiras. Lai to izvērtētu, ir nepieciešams skatīt katras mājsaimniecības enerģijas ieguves apjomu un lietošanas paradumus. Nav viennozīmīgas atbildes, jo katrā īpašumā var atšķirties ne vien uzstādīto saules paneļu skaits un jauda, bet arī enerģijas izlietojums. Lai neapjuktu plašajā piedāvājumā, vienlaicīgi saglabājot iespēju pieteikties kādam no atbalsta projektiem, vislabāk savu saules paneļu izvēli un uzstādīšanu uzticēt profesionāļiem. Apzinot katras mājsaimniecības vajadzības, pieredzējis saules paneļu speciālists spēs ieteikt piemērotāko konkrētajam gadījumam. Tādēļ - uztici savu saules paneļu uzstādīšanu profesionāļiem!


Neatliec šo lēmumu uz vēlāku - pieaugot lietotāju skaitam, prasības un piedāvājumi nemitīgi mainās, līdz ar to - tieši šis brīdis var būt piemērotākais, lai savu mājsaimniecību aprīkotu ar saules paneļiem!


2023. gada 13. decembris
Laikā, kad izceļamies ar energoresursu cenu kāpumu visas pasaules mērogā, alternatīvas elektroenerģijas risinājumi iegūst arvien lielāku popularitāti. Cik palūkojamies apkārt – saules paneļi apmetušies gan uz pilīm, gan būdiņām, gan laukos un pilsētās, gan uzņēmumos un privātmājās. No otras puses, pēdējos gados pieaug arī globālu organizāciju spiediens uz energoefektivitāti, pamatojot to ar klimata pārmaiņām. Lai arī autoratīvi pasaules līmeņa zinātnieki ir atspēkojuši argumentus par to, ka CO2 izmeši maina klimatu, balstoties uz faktiem, ka gaisa temperatūra virs zemes mainās cikliski tūkstošu gadu laikā, prasības pret ēku energoefektivitāti visā attīstītajā pasaulē arvien pieaug. Īpaši lielas bažas mājokļu īpašniekiem Latvijā rada ēku energoefektivitātes sertifikāts, kura obligātums un iegūšanas prasības nav prognozējamas.
2023. gada 16. oktobris
Saules enerģija tika iepazīta jau pirms mūsu ēras, izmantojot stiklu saules staru koncentrēšanai, lai iegūtu uguni, bet senie romieši izmantoja saules enerģiju, lai uzsildītu ūdeni pirtīs. Ja runājam tieši par saules paneļu vēsturi, tad pirmie pētījumi sākās 19.gadsimta sākumā, kad tika publicēti pirmie zinātnieku novērojumi par to, ka saules gaismu ir iespējams pārvērst enerģijā elektrolīta šūnā ar metālu elektrodiem. Pirmo saules paneli 1883.gadā izgudroja zinātnieks Charles Fritz, bet tā efektivitāte bija vien 1-2%. Pirmie komerciāli pieejamie saules paneļi tika izstrādāti 1950. gados. Tie bija ļoti dārgi un nebija pieejami vidusmēra sabiedrībai, kā arī, salīdzinot ar šī brīža saules paneļiem, to efektivitāte bija ļoti zema. Zinātnieki un izgudrotāji ir attīstījuši saules paneļu industriju jau vairāk kā pusotru gadsimtu, tomēr efektivitātes uzlabojumi turpinās vēl aizvien, tādēļ visticamāk, saules paneļi , kādus mēs tos pazīstam šodien, vēl pēc 10 gadiem izskatīsies pavisam citādāk.
celtniecības trepes ar piederumiem
2023. gada 12. aprīlis
Gribas atsvaidzināt mājokļa interjeru, bet nav ne jausmas, ar ko sākt? Ko darīt paša spēkiem un, ko, tomēr drošāk būtu uzticēt profesionāļiem?
2022. gada 8. augusts
Energoresursu cenas pēdējā laikā pieaug ģeometriskā progresijā, un nav šaubu, ka tas ir tikai sākums. Kādēļ maksāt par to, kas pieejams pilnīgi par brīvu? Saule - visspēcīgākais enerģijas avots ir pieejama jebkurā vietā uz Zemes, Latvijā gadā ir tikai 160 – 180 apmākušās dienas un saules paneļu uzstādīšana šodien izmaksā tikai 0.5 - 1.5 EUR/W, salīdzinājumā ar 5 - 7 EUR/W pirms 10 gadiem. Varbūt ir īstais brīdis elektrību savām vajadzībām sākt ražot pašiem? Neatkarība no centralizētās energoapgādes, vai vismaz - mazāka atkarība no kārtējā cenu kāpuma ir realizējams sapnis.
2022. gada 28. aprīlis
Ņemot vērā alternatīvās enerģijas ieguves veidu popularitātes pieaugumu, esam apkopojuši informāciju par valsts atbalsta saņemšanas iespējām, izvēloties saules paneļus.
Share by: