Blog Layout

Divi vienā - jumta nomaiņa un saules paneļu uzstādīšana

2023. gada 13. decembris

Laikā, kad izceļamies ar energoresursu cenu kāpumu visas pasaules mērogā, alternatīvas elektroenerģijas risinājumi iegūst arvien lielāku popularitāti. Cik palūkojamies apkārt – saules paneļi apmetušies gan uz pilīm, gan būdiņām, gan laukos un pilsētās, gan uzņēmumos un privātmājās. No otras puses, pēdējos gados pieaug arī globālu organizāciju spiediens uz energoefektivitāti, pamatojot to ar klimata pārmaiņām. 


Lai arī autoratīvi  pasaules līmeņa zinātnieki ir atspēkojuši argumentus par to, ka CO2 izmeši maina klimatu, balstoties uz faktiem, ka gaisa temperatūra virs zemes mainās cikliski tūkstošu gadu laikā, prasības pret ēku energoefektivitāti visā attīstītajā pasaulē arvien pieaug. Īpaši lielas bažas mājokļu īpašniekiem Latvijā rada ēku energoefektivitātes sertifikāts, kura obligātums un iegūšanas prasības nav prognozējamas. 

Katram jumtam ir sākums un gals

Jumts ir tas, ar ko parasti sākas jebkuras mājas renovācija. Tiklīdz ir uzlikts jumts, tiek novērsta tālāka nesošo konstrukciju un sienu bojāšanās. Taču tāpat kā jebkura cita mājas daļa, jumts laika gaitā ir pakļauts nolietojumam. Pēc jumta vecuma neko nevar pateikt, jo kvalitatīvs un pareizi uzlikts jumts var kalpot arī 70 gadus un ilgāk, savukārt, mārketinga kampaņās izslavēts moderns jumta segums komplektā ar sliktu darbu var būt norakstāms pāris gados.  Tādēļ galvenie rādītāji, kas liecina, ka varētu būt pienācis laiks jaunam jumta segumam, ir noslīdējusi jumta līnija, bojātas jumta plāksnes, satrunējušas jumta nesošās konstrukcijas, kā arī regulāri ūdens traipi uz griestiem vai sienām.

Energoefektīvs jumts

Bez sirdsmiera attiecībā uz dažādiem būvvnormatīviem, jumta energoefektivitāte atstāj arī ļoti pozitīvu ietekmi uz enerģijas izmaksām, iemītnieku komfortu un mājokļa estētiku. Kvalitatīvs un energoefektīvs  jumts tiek būvēts tā, lai gadiem ilgi izturētu skarbus un mainīgus laikapstākļus, samazinot nepieciešamību pēc remonta vai nomaiņas.



Jumts sākas ar kvalitatīvu jumta segumu, kas izturēs laika pārbaudi. Atbilstoša jumta izolācija palīdzēs regulēt temperatūru mājā, samazinot vajadzību pēc pārmērīgas apkures vai dzesēšanas, savukārt, atstarojošie jumta seguma materiāli vasarās atstaros ievērojamu daudzumu saules karstuma, saglabājot jumta virsmu un telpas vēsākas. 

Mājas elektrostacija

Kādēļ maksāt par to, kas pieejams pilnīgi par brīvu? Latvijā gadā ir tikai 160 – 180 apmākušās dienas un saules paneļu uzstādīšana šodien izmaksā tikai 0.5 - 1.5 EUR/W, salīdzinājumā ar 5 - 7 EUR/W pirms 10 gadiem. Neatkarība no centralizētās energoapgādes, vai vismaz - mazāka atkarība no kārtējā cenu kāpuma ir realizējams sapnis. 


Saules baterija ir mikroģenerators, kas saules enerģiju pārvērš elektr
oenerģijā. Zinātniski to sauc par pusvadītāju fotoelektrisko ģeneratoru. Saules gaismas vietā var būt arī citas izcelsmes elektromagnētiskais starojums, piemēram, dienas gaisma, kas parasti tiek izmantota mazās portatīvās iekārtās – kalkulatoros, virtuves svaros, rotaļlietās utml.  Saules paneļi galvenokārt sastāv no silīcija fotoelementiem, kas pēc būtības ir lielas pusvadītāju diodes. Pasaulē izplatītākās šobrīd ir monokristāliskā vai polikristāliskā silīcija tehnoloģijas.

Divi vienā – energoefektīvs jumts un saules elektrostacija

Gadījumā ir pienācis laiks nomainīt jumta segumu, ir vērts padomāt arī par saules paneļu uzstādīšanu, un otrādi – ja ir nodoms pašiem sākt ražot elektrību uz mājas jumta, varbūt ir vērts nomainīt pie reizes jumtu. Darot šīs abas lietas kopā, tas izmaksās būtiski lētāk, nekā, ja to dara atsevišķi ar laika nobīdi. Kā jau augstāk minēts, stāsts par jumta segumu vai logiem, kas vienlaicīgi ražo enerģiju vairs nav fantastika vai pasaka, bet realitāte, taču arī nedaudz vecāki un lētāki risinājumi ir tā vērts, lai tos aplūkotu. 


SIA IMRE veic pilna cikla būvniecības darbus, arī vissarežģītāko jumtu nomaiņu un ir speciālizējusies saules paneļu uzstādīšanā dažādos objektos. Sākot ar pirmo konsulāciju un projektu, līdz pat energoefektīva jumta izbūvei un saules elektrostacijas palaišanai ekspluatācijā uzņēmums ir uzticams partneris ceļā uz energoefektīvu un no centrālās energoapgādes mazāk atkarīgu dzīvi.


SIA IMRE sniedz arī
bezmaksas konsultācijas, kurām seko objekta apsekošana klātienē, tehniskā risinājuma izstrāde un piedāvājums, tāmes sastādīšana, projektēšana, saules paneļu un citu materiālu piegāde un montāža, dokumentu sagatavošana un, visbeidzot, stacijas nodošana ekspluatācijā. 

Saules paneļi uz mājas jumta
2024. gada 21. marts
Ar katru dienu aizvien vairāk aizdomājamies par to, kā dzīvot videi draudzīgi, kā samazināt mūsu atstāto piesārņojumu un pēc iespējas vairāk izmantot dabas sniegtos resursus, lai atvieglotu mūsu ikdienu. Apsverot visu iepriekš minēto, nereti cilvēki nonāk pie idejas par saules paneļu uzstādīšanu . Viennozīmīgi, šī ir lieta, kas prasa kārtīgas pārdomas un svarīga loma tajā noteikti ir arī izmaksām. Saules paneļu uzstādīšana prasa ieguldījumus, tomēr labā ziņa ir tā, ka šādam projektam iespējams gūt finansiālu atbalstu.
2023. gada 16. oktobris
Saules enerģija tika iepazīta jau pirms mūsu ēras, izmantojot stiklu saules staru koncentrēšanai, lai iegūtu uguni, bet senie romieši izmantoja saules enerģiju, lai uzsildītu ūdeni pirtīs. Ja runājam tieši par saules paneļu vēsturi, tad pirmie pētījumi sākās 19.gadsimta sākumā, kad tika publicēti pirmie zinātnieku novērojumi par to, ka saules gaismu ir iespējams pārvērst enerģijā elektrolīta šūnā ar metālu elektrodiem. Pirmo saules paneli 1883.gadā izgudroja zinātnieks Charles Fritz, bet tā efektivitāte bija vien 1-2%. Pirmie komerciāli pieejamie saules paneļi tika izstrādāti 1950. gados. Tie bija ļoti dārgi un nebija pieejami vidusmēra sabiedrībai, kā arī, salīdzinot ar šī brīža saules paneļiem, to efektivitāte bija ļoti zema. Zinātnieki un izgudrotāji ir attīstījuši saules paneļu industriju jau vairāk kā pusotru gadsimtu, tomēr efektivitātes uzlabojumi turpinās vēl aizvien, tādēļ visticamāk, saules paneļi , kādus mēs tos pazīstam šodien, vēl pēc 10 gadiem izskatīsies pavisam citādāk.
celtniecības trepes ar piederumiem
2023. gada 12. aprīlis
Gribas atsvaidzināt mājokļa interjeru, bet nav ne jausmas, ar ko sākt? Ko darīt paša spēkiem un, ko, tomēr drošāk būtu uzticēt profesionāļiem?
2022. gada 8. augusts
Energoresursu cenas pēdējā laikā pieaug ģeometriskā progresijā, un nav šaubu, ka tas ir tikai sākums. Kādēļ maksāt par to, kas pieejams pilnīgi par brīvu? Saule - visspēcīgākais enerģijas avots ir pieejama jebkurā vietā uz Zemes, Latvijā gadā ir tikai 160 – 180 apmākušās dienas un saules paneļu uzstādīšana šodien izmaksā tikai 0.5 - 1.5 EUR/W, salīdzinājumā ar 5 - 7 EUR/W pirms 10 gadiem. Varbūt ir īstais brīdis elektrību savām vajadzībām sākt ražot pašiem? Neatkarība no centralizētās energoapgādes, vai vismaz - mazāka atkarība no kārtējā cenu kāpuma ir realizējams sapnis.
2022. gada 28. aprīlis
Ņemot vērā alternatīvās enerģijas ieguves veidu popularitātes pieaugumu, esam apkopojuši informāciju par valsts atbalsta saņemšanas iespējām, izvēloties saules paneļus.
Share by: